Starše 93
2205 Starše
Mednarodni dan žena so Združeni narodi uradno priznali leta 1977. Združeni narodi, ki so bili ustanovljeni 24. oktobra 1945 že od svoje ustanovitve dalje postavljajo enake pravice moških in žensk v središče svojega delovanja. Ustanovna listina OZN izpostavlja temeljne svoboščine za vse brez razlikovanja glede na raso, spol, jezik ali vero.
Generalna skupščina je ob sprejetju resolucije o praznovanju Mednarodnega dneva žena navedla dva razloga:
- priznati dejstvo, da zagotavljanje miru in družbenega napredka ter polno uživanje človekovih pravic in temeljnih svoboščin zahteva dejavno sodelovanje, enakost in razvoj žensk,
- priznati prispevek žensk h krepitvi mednarodnega miru in varnosti.
Zgodovinsko gledano, so prvi začetki bili zaznani v dejavnostih delavskih gibanj na prelomu 20. stoletja v Severni Ameriki in po Evropi. Idejo, da bi ta dan postal globalno pomemben in prepoznaven je leta 1910 na mednarodni konferenci delavk v Københavnu predstavila Clara Zetkin, aktivistka in zagovornica pravic žensk. Leto kasneje so ga obeležili tudi v Sloveniji, v Trbovljah.
Dejstvo, da se dan žena veže na 8. marec, je povezano z ženskimi gibanji med rusko revolucijo leta 1917. Takrat so ruske ženske v t. i. vojni stavki zahtevale »kruh in mir«, štiri dni po stavki pa je bil ruski car Nikolaj II. prisiljen pristati na njihove zahteve, začasna vlada pa je ženskam podelila volilno pravico.
OZN vsako leto določi temo dneva žena in s tem opozarja na aktualna vprašanja v okviru pravic žensk. Tema letošnjega Mednarodnega dneva žena se glasi - »DigitALL: Innovation and technology for gender equality / Inovacije in tehnologija za enakost spolov«.
Rezultati študije izvedene leta 2022 v 51 državah so pokazali, da je 38 odstotkov žensk osebno izkusilo spletno nasilje. Ženske še vedno predstavljajo le 28 odstotkov diplomantov inženirjev in 40 odstotkov diplomantov računalništva in informatike. Na vrhunskih področjih, kot je umetna inteligenca, je le vsak peti strokovnjak (22 %) ženska.
Zato je temeljno sporočilo OZN ob 8. marcu 2023: »Vključevanje žensk v tehnologijo ima za posledico bolj ustvarjalne rešitve in ima večji potencial za inovacije, ki izpolnjujejo potrebe žensk in spodbujajo enakost spolov. Nasprotno pa njihovo pomanjkanje vključenosti prinaša velike stroške«.
Mednarodni dan žena praznujejo v številnih državah po svetu. To je dan, ko so ženske priznane za njihove dosežke ne glede na nacionalne, etnične, jezikovne, kulturne, ekonomske ali politične delitve.
Številne ženske po svetu se morajo danes še vedno boriti za svoje pravice. Zaradi vojn, nasilja in političnih sprememb so bile v zadnjem letu posebej ranljive ženske v kriznih območjih kot so: Iran, Ukrajina, Afganistan.
Za ženske sveta ima simbolika tega dne tudi širši pomen. To je priložnost, da pregledajo, kako daleč so prišle v svojem boju za enakost, mir in razvoj. Je tudi priložnost za združevanje, mreženje in mobilizacijo za pomembne spremembe.