Starše 93
2205 Starše
Najpogostejši znaki za sum okuženosti
Novi koronavirus SARS-CoV-2 povzroči bolezen covid-19, ki se najpogosteje kaže s slabim počutjem, utrujenostjo, nahodom, vročino, kašljem in pri težjih oblikah z občutkom pomanjkanja zraka. Za težji potek je značilna pljučnica.
Okužbe z novim koronavirusom samo na podlagi poteka bolezni in bolnikovih težav ne moremo razlikovati od drugih povzročiteljev akutnih okužb dihal. Za potrditev ali izključitev je potrebno mikrobiološko testiranje.
Novi koronavirus se med ljudmi širi kapljično, s kapljicami sline ob kihanju in kašljanju. To pomeni, da je za prenos potreben tesnejši stik z bolnikom, manj od 1,5 metra oddaljenosti.
Oboleli v osamitev ali izolacijo
Osebi, pri kateri je potrjena okužba z novim koronavirusom, osebni zdravnik odredi ukrep osamitve oziroma izolacije. To pomeni, da ne sme zapuščati svojega bivališča, omejiti mora stike z drugimi osebami ter dosledno upoštevati priporočila za preprečevanje širjenja bolezni (https://www.nijz.si/sl/izolacija). Bolnik je v času izolacije v bolniškem staležu.
Socialno distanciranje
Osebi, ki je bila v stiku z okuženo osebo v času njegove kužnosti, se priporoča socialno distanciranje. Visoko tvegani so predvsem stiki med družinskimi člani, med katerimi je možnosti za prenos novega koronavirusa največ.
Socialno distanciranje je priporočilo in ne obveza, saj osebi ni odrejen bolniški stalež. Priporoča se, da v dogovoru z delodajalcem nekaj časa delo opravlja od doma. V primeru, da dela ne more opravljati od doma, naj se čim bolj pozorno samoopazuje in preneha z delom ob prvem pojavu bolezenskih znakov. Priporoča se, da se ne druži z osebami izven skupnega gospodinjstva, na javnih krajih pa dosledno ohranja medosebno razdaljo dveh metrov.
Karantena na domu
Oseba, ki je bila v tesnem stiku z osebo, pri kateri je bila potrjena okužba s koronavirusom, ali po prihodu iz tujine (iz države na rdečem seznamu), omeji svoje stike z drugimi ljudmi. To pomeni, da zdrava oseba preživlja karanteno na domu - se torej samoosami na stalnem, začasnem ali drugem naslovu. Karantena traja 10 dni od zadnjega visoko rizičnega stika oziroma od prihoda v Slovenijo. Namen karantene na domu je preprečevanje širjenja okužbe.
Navodila za preživljanje karantene na domu je pripravil Nacionalni inštitut za javno zdravje (https://www.nijz.si/sl/priporocila-za-ravnanje-v-karanteni-na-stalnemzacasnem-naslovu).
V osamitev ali izolacijo je napotena obolela oseba. V karanteno pa je napotena zdrava oseba, za katero se sumi, da je bila v visoko tveganem stiku z obolelo osebo.