Evropa za državljane
Program Evropa za državljane (EZD) je pomemben instrument spodbujanja večje vloge državljanov pri razvoju EU. Lizbonska pogodba iz leta 2009 in pogodba o Evropski uniji sta okrepili pomen sodelovanja državljanov Evropske unije pri oblikovanju ključnih odločitev na ravni EU. Evropsko državljanstvo predstavlja pomemben element krepitve procesa evropske integracije. S tega vidika Evropska komisija spodbuja večjo vključitev državljanov na vseh ravneh in z vseh vidikov skupnosti ter jim s tem omogoča sodelovanje pri izgradnji vse bolj povezane Evrope. Na podlagi projektov in aktivnosti, s pomočjo katerih lahko državljani neposredno sodelujejo, program EZD promovira skupno evropsko zgodovino in vrednote ter spodbuja evropsko državljanstvo in državljansko participacijo.
Za obdobje 2014–2020 je za program EZD namenjenih 185.468.000,00 evrov sredstev. Vodnik po programu je objavljen na spletnih straneh Evropske komisije, kjer so objavljeni tudi prijavni roki.
Evropska komisija je odgovornost za naloge, povezane z izvajanjem programa EZD, prenesla na Izvajalno agencijo za izobraževanje, avdiovizualno področje in kulturo. Izvajalska agencija je odgovorna za pripravo razpisov, za zbiranje predlogov, izbiro projektov in podpisovanje sklepov/sporazumov o nepovratnih sredstvih, finančnim vodenjem, spremljanjem projektov, komuniciranjem z upravičenci in pregledi na kraju samem.
Za promocijo programa EZD in svetovanje od januarja 2014 na nacionalni ravni skrbi Center RS za mobilnost in evropske programe izobraževanja in usposabljanja (CMEPIUS), ki je kontaktna točka programa za potencialne prijavitelje iz Slovenije.
Splošni cilji programa:
- prispevati k seznanjenosti državljanov z Unijo, njeno zgodovino in raznolikostjo;
- spodbujati evropsko državljanstvo ter izboljšati pogoje za državljansko in demokratično udeležbo na ravni Unije.
Posebni cilji se bodo uresničevali na mednarodni ravni ali z evropsko razsežnostjo
- povečati ozaveščenost o zgodovinskem spominu, skupni zgodovini in vrednotah ter namenu Unije, ki je krepiti mir, njene vrednote in blaginjo njenih prebivalcev s spodbujanjem razprave, refleksije in razvoja mrež;
- spodbujati demokratično in državljansko udeležbo državljanov na ravni Unije z razvojem njihovega razumevanja procesa oblikovanja politik Unije ter spodbujanjem priložnosti za družbeno in medkulturno udejstvovanje in prostovoljstvo na ravni Unije.
Program se izvaja prek dveh sklopov in prečnega ukrepa:
- Sklop 1 – Evropski spomin: namen je povečati ozaveščenost o zgodovinskem spominu, skupni zgodovini in vrednotah ter namenu Unije.
- Sklop 2 – Demokratično delovanje in državljanska udeležba: cilj je spodbujati demokratično in civilno udeležbo državljanov na ravni Unije.
Ukrepi:
- Pobratenje mest
- Mreže mest
- Projekti civilne družbe